امروز : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

اعتماد به نفس

print send-to-friend
اعتماد به نفس
کد مقاله : ۴۸
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
بازدید: ۲۱۴۸
تعداد نظرات: ۶
   (۵ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

اعتماد به نفس - قسمت اول

 

اعتماد به نفس چیست؟

هر فردی از شخصیت خود، دیدگاه و نقاط ضعف و قوتش یک تصویر ذهنی دارد که از دوران کودکی شکل می گیرد. به این تصویر «خودانگاره» می گویند: یعنی تصوری که شخص از خویشتن در ذهن خود دارد. «خودانگاره» شخص نقش بسیار مهمی را در شکل گیری اعتماد به نفسش ایفا می کند. بسیاری از این تصورات که ما از خود داریم، براساس تعامل ما با دیگران و تجربیات زندگی خودمان شکل می گیرد. اعتماد به نفس به این موضوع بستگی دارد که شخص احساس می کند از نظر دیگران تا چه حد مورد قبول و علاقه است و همچنین خودش چقدر احساس ارزشمند بودن دارد. پس  اعتماد به نفس یعنی ایمان داشتن فرد به توانایی ها و استعدادهای خود و احساسات افتخارآمیز و مثبت او نسبت به خود. اعتماد به نفس در حالت چهره ای , رفتار , طرز صحبت کردن و حرکت افراد مشخص و مشهود است. افراد دارای اعتماد به نفس بالا برخورد باز و گشوده ای با دیگران دارند، انتقاد پذیر ند. راحت اشتباهات خود را می پذیرند و توانائی های خویش را باور دارند. احساس ارزشمندی را هم نسبت به خودشان، و هم نسبت به دیگران دارند.

 

 اراده و پشتکار در اعتماد به نفس نقش بسیار مهمی دارد . اراده و اختیار هر انسان به خود او بستگی دارد؛ یعنی هر چه در زندگی روزانه , فعالیت های خود را واقع بینانه تر مورد ارزیابی قرار بدهیم  و خود را مطابق با واقعیت بسنجیم و خودگوئی  های مثبتی داشته باشیم، اراده ما محکم تر و اشتباهات ما کمتر خواهد شد ؛ در نتیجه با اعتماد به نفس بیشتری که به دست می آوریم ,جهت دهی فعالیت هایمان بهتر میگردد. فرد متکی‌به‌نفس، چون شناخت درستی از خودش دارد و نقاط ضعف و قوت خود را می‌داند، برای رفع نقص‌ها، تلاش بیش‌تری می‌کند و هرگز احساس کوچکی و حقارت نخواهد کرد. در کتاب قرآن هم تأکید زیادی بر احترام به خویشتن و عزیز شمردن خویش گردیده، تا جایی که عزت نفس، مایه کرامت و بزرگی برشمرده شده و خودکم‌بینی، مایه‌ی هلاکت و سقوط انسان معرفی شده است.


اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد؟
اعتماد به نفس هر فرد، بر روی کیفیت زندگی او تاثیر بسزایی دارد و چگونگی احساس هر کس نسبت به خود، بر نحوه زندگی اش اثر می گذارد. افرادی که احساس می کنند از نظر دیگران دوست داشتنی و دل نشین هستند، قطعاً روابط اجتماعی بهتری دارند، در مواقع نیاز به دوستان و خانواده کمک و حمایت می رسانند و همین حمایت از دیگران، آنها را به این باور می رساند که می توانند مشکلات را از سر راه بردارند و اهداف شان را تحقق بخشند.

 

اعتماد به نفس واقعی چیست؟

اعتماد به نفس حقیقی یک حس درونی می باشد بدون وابستگی به جهان خارج، رویدادها، موفقیت ها، شکست ها و افراد دیگر. اما عزت نفس و اعتماد به نفس واقعی بسیار نادر و کمیاب می باشد زیرا اغلب اعتماد به نفس ها کاذب و نقابی برای پنهان سازی اعتماد به نفس پایین میباشد. اعتماد به نفس های غیر واقعی را می توان در موارد زیر یافت:


1. اعتماد به نفس های کاذب: این گونه اعتماد به نفس ها وابسته و زود گذر می باشند.مانند اعتماد به نفس هایی که به جهت ثروت، شهرت، محبوبیت، به تن داشتن لباس های فاخر، قدرت و زیبایی ظاهر در افراد نمود می یابند که همگی کاذب بوده و ارتباطی به ماهیت واقعی فرد ندارند.


 2. گستاخی: معمولا مردم افراد پر رو و گستاخ را با افراد با اعتماد به نفس بالا اشتباه می گیرند.اما پررویی نیز یک نوع نقاب برای استتار بی کفایتی و اعتماد به نفس پایین میباشد.


 3. متظاهرها: اینگونه افراد خود را با اعتماد به نفس، شاد، موفق و شکست ناپذیر نشان می دهند اما از درون احساس پوچی و خلاء کرده و از شکست بسیار هراسانند.


همچنین اعتماد به نفس به مفهوم برتری داشتن، تکبر و خود بینی نمی باشد زیرا این خصوصیات رفتاری از اعتماد به نفس پایین نشات می گیرند. اعتماد به نفس شما نباید یک پدیده مقایسه ای و رقابتی باشد زیرا در این هنگام شما خود را در معرض احتیاج و وابستگی به پذیرش دیگران قرار خواهید داد که با اعتماد به نفس واقعی و ناب منافات دارد. افراد با اعتماد به نفس بالا نیازی به پذیرش، موافقت، تائید، تشویق و دلگرمی دیگران ندارند. همچنین اعتماد به نفس بالا این گونه نیست که شما را از هر گونه تردید، یاس ونگرانی مصون بدارد بلکه تنها تحمل و غلبه بر آنها را برای شما آسانتر می سازد.

 

نویسنده: مهدی عابدینی

 

پی دی اف کامل مقاله (قسمت اول و دوم ) در خبرنامه شماره 3 به شکل PDF منتشر خواهد شد

 

مقالات تخصصی،اعتماد به نفس، عزت نفس

 

در انتظار ادامه این نوشته هستم

17 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
فرشته عسکری راد:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۹

عالی بودپاسخ

فرشته عسکری راد:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۹

مرسی آقای عابدینی، عالب بود.پاسخ

میلاد پاکار
میلاد پاکار:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۸

مرسی مهدی. گل کاشتی♥پاسخ

هدی مهدی زاده:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۷

عالی بودپاسخ

مهدی صالحی:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۷

ممنون عالی بود من به شخصه فکر از 20 به خودم نمره 18 را میدهم تو اعتماد به نفس ولی باید بیشتر روی اعتماد به نفسم کار کنم چون واقعا درسته تو موفقییت نقش بسزایی دارد. سپاس از مدیریت محترم سایتپاسخ

عباس صابری
عباس صابری:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۷

سلام و تشکر از شما جناب عابدینی. عالی بود. منتظر قسمت دوم هستم. پاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید