امروز : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

راهکارهایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

print send-to-friend
راهکارهایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی
کد مقاله : ۷۹
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
بازدید: ۱۳۸۲
تعداد نظرات: ۲
   (۴ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

راهکارهایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

هدف اصلی از شرکت در مصاحبه شغلی این است که شما بتوانید تواناهایی‌ها و قابلیت‌های خود را به بهترین شکل ممکن به کارفرمای احتمالی‌تان نشان دهید. اگر دراین‌بین با یکدیگر به توافق رسیدید، می‌توانید آن موقعیت شغلی را از آن خودسازید؛ بنابراین برای کسب آمادگی لازم، قبل از شرکت در جلسه مصاحبه درباره شخص کارفرما اطلاعاتی به دست آورید؛ برای مثال، پانزده دقیقه زمان صرف کنید تا اطلاعاتی درباره نام آن شرکت در اینترنت بیابید یا سایت شرکت را به‌طور اجمالی بررسی کنید. این اطلاعات در طی مصاحبه به نفع شما خواهد بود. در طی مصاحبه چهار مورد کلیدی وجود دارد و همه کارفرمایان در جلسه مصاحبه شغلی این موارد را درباره کارکنان بالقوه آینده‌شان موردبررسی قرار می‌دهند: «آیا کاندیدای موردنظر به‌اندازه کافی باهوش هست؟ آیا مهارت کافی دارد؟ آیا انگیزش کافی برای انجام دادن شغل موردنظر را داراست؟ و در آخر، آیا کارکردن با او آسان خوشایند است؟!»


مربع ارتقاء شغلی
1.هوش: سعی کنید در طول مصاحبه، سؤالات هوشمندانه‌ای را از طرف مقابل خود بپرسید؛ بدون آن‌که به نظر برسد مانند انسانی همه‌چیزدان رفتار می‌کنید؛ بنابراین پیش از مصاحبه تعدادی سؤال برای خودتان آماده کنید؛ برای مثال: «من به‌تازگی شنیده‌ام که شما فعالیت‌های شرکت‌تان را در حوزه خارجی گسترش داده‌اید.» یا «این موضوع چه اثراتی روی کارهای مربوط به من در بخش منابع انسانی دارد؟»
2.مهارت: حتی در مصاحبه شغلی نیز شما می‌توانید ابزاری را با خود به همراه ببرید و از آن برای نشان دادن مهارت‌تان در موارد مختلف بهره بگیرید؛ برای مثال، می‌توانید نمونه گزارش‌هایی را که از پیش خودتان تهیه‌کرده‌اید به همراه داشته باشید و حتی از کارفرما بخواهید که نگاهی به آن‌ها بیندازد.
3.انگیزش:‌ علاوه بر آن سؤالاتی که در حین مصاحبه می‌پرسید و می‌تواند نشان‌دهنده علاقه و انگیزش شما برای تصدی شغل موردنظر باشد، تُن و لحن صدای شما هم نشان‌دهنده اشتیاقتان برای به دست آوردن پست مذکور است؛ بنابراین اگر عادت دارید که همیشه با لحنی یکنواخت صحبت کنید، این بار تمرین کرده و لحن صحبت کردنتان را پویا و پرانرژی سازید؛ ولی در این کار زیاده‌روی نکنید. علاوه بر آن، در جلسه مصاحبه از زبان بدنتان به نحوی بهره ببرید که نشان‌دهنده اشتیاق و انگیزش شما باشد. صاف بایستید، اندکی به سمت جلو متمایل شوید و از حرکت دست‌هایتان برای تأکید کردن در زمان صحبت استفاده کنید.
4.راحت بودن کارکرده با کاندیدای موردنظر: در طول مصاحبه، از خودتان روحیه همدلی و همکاری نشان دهید. از صحبت کردن درباره منفی، مثل ترافیکی که در طول مسیر رسیدن به محل مصاحبه با آن برخورد داشته‌اید یا اتفاقات ناخوشایند دیگر، خودداری کنید؛ در عوض طوری با فرد مقابل برخورد کنید که در وجودش احساسی مثبت درباره شما ایجاد شود.


علاوه بر این موارد، از پیش، خودتان را برای پاسخگویی به یک یا دو سؤال احتمالی آماده کنید؛ یعنی، سؤالاتی که برای شما از همه موارد نگران‌کننده‌تر هستند؛ برای مثال، شاید چندین ماه است که بیکار بوده‌اید؛ بنابراین آماده‌باشید تا اگر درباره دلیل این موضوع از شما سؤالی پرسیده شد، جواب‌هایی صادقانه و واقعی به فرد مقابل بدهید؛ مثل این مورد: «بعد از آخرین شغلم، تصمیم گرفتم که چند ماه را صرف شناخت، رشد و پیشرفت شخصی خودسازم. در طول این مدت، من به چند مسافرت رفتم و چند دوره آموزشی را سپری کردم.» در پاسخ دادن به سؤال مصاحبه‌کننده از یک قانون سرانگشتی استفاده کنید: اگر به سؤالات دشوار جواب‌های کوتاه بدهید، درواقع زمان بیشتری برای پاسخ دادن به سؤالات ساده‌تر خواهید داشت!


مرحله انجام دادن مصاحبه شغلی
از لحظه‌ای که به ساختمان محل مصاحبه قدم می‌گذارید بهترین خود وجودی‌تان را به نمایش بگذارید. متأسفانه در بیشتر موارد نقش مواردی چون چگونگی ایستادن، تماس چشمی، گام برداشتن با اعتمادبه‌نفس و دست‌دادن بااقتدار کم‌اهمیت انگاشته می‌شود. در طول مصاحبه، بیشتر بر روی برقراری ارتباط با مصاحبه‌کننده تمرکز کنید. اگر شما به حرف‌های طرف مقابل واقعاً خوب گوش دهید و عکس‌العمل‌هایی طبیعی از خود نشان دهید، به‌طور طبیعی میان شما ارتباط برقرار می‌شود؛ در ضمن، به خاطر داشته باشید که اگر خوب گوش کنید، حس کنجکاوی شما به حرف‌های فرد گوینده جلب می‌شود. در این میان، از او یک یا دو سؤال بپرسید. شاید یکی از آن‌ها را از قبل آماده کرده باشید و سؤال دیگر حاصل صحبت‌های ردوبدل شده در طول جلسه مصاحبه باشد. سؤال کردن هوش و اشتیاق شما را برای فرد مصاحبه‌کننده به نمایش می‌گذارد.


در فرصت‌های مناسب تلاش کنید که در جلسه مصاحبه نقش اصلی را خودتان به‌عهده بگیرید و به فرد مقابل در عمل، نشان دهید که چه توانایی‌هایی دارید. ازآنچه در گذشته انجام داده‌اید مثال‌هایی ارائه دهید و نشان دهید که در صورت استخدام در شغل موردنظر، توانایی انجام دادن چه‌کارهایی را خواهید داشت. برای طرف مقابل خود توضیح دهید که در صورت استخدام چه رویکردهایی در مواجهه با مشکلات در پیش خواهید گرفت. اگر موقعیت جلسه را مناسب دیدید، می‌توانید حتی از تخته وایت‌برد موجود در اتاق مصاحبه برای توضیح ایده‌های خود استفاده کنید یا از لپ‌تاپ خودتان برای ارائه مطلب موردنظرتان کمک بگیرید. در پایان مصاحبه، اگر احساس کردید که این شغل به‌واقع مناسب شماست، شاید بیشتر از هر زمان دیگری برای دستیابی به آن مشتاق باشید. شما می‌توانید از فرد مصاحبه‌کننده بپرسید که درباره شما چه نظری دارد یا چگونه فکر می‌کند. این سؤال می‌تواند فرصتی را در اختیار شما قرار دهد تا برآوردی از دیدگاه او درباره خودتان به دست آورید.


اکنون بعد از خداحافظی می‌توانید با گام‌هایی محکم و استوار محل مصاحبه را ترک کنید؛ حتی می‌توانید در همان روز برای فرد مصاحبه‌کننده نامه‌‌ای الکترونیکی ارسال کنید. در نامه خود تنها به مطالب تشکرآمیز اکتفا نکنید، بلکه این نامه باید بسیار تأثیرگذار باشد؛ بنابراین علاوه بر بیان قدردانی و اشتیاق خود برای استخدام در پست موردنظر، تلاش کنید که به نحوی طرف مقابل را تحت تأثیر قرار دهید. از مضامینی تأمل‌برانگیز در نامه خود استفاده کنید. مطالبی که خواننده را به فکر وادارد؛ برای مثال بنویسید: «من درباره سؤال شما درباره فلان موضوع بیشتر فکر کردم و نظرم این است که...» حتی می‌توانید مواردی مثل پروپوزال یا نمونه گزارش خود را هم به مطلب فوق اضافه کنید. سپس نامه موردنظر را با پست الکترونیک برای مصاحبه‌کننده ارسال نمایید. به یاد داشته باشید که شاید مصاحبه شغلی کاری راحت و خوشایند نباشد، اما شما می‌توانید از پیش، بنابر توصیه‌های ارائه‌شده، خودتان را برای مواجهه با شرایط آماده کنید؛ همچنین می‌توانید مدیریت خوبی بر اوضاع جلسه مصاحبه داشته باشید. فراموش نکنید که عدم موفقیت یک مصاحبه شغلی خاص هرگز به معنای پایان یافتن تمام فرصت‌ها و بسته شدن همه درها نیست. اگر شما به‌خوبی خود را آماده کنید، توانایی‌هایتان را به نحوه مناسبی در جلسه مصاحبه ارائه دهید و باعلاقه به صحبت‌های طرف مقابل خود گوش بسپارید، شانس تان را برای یافتن بهترین موقعیت شغلی به حداکثر میزان ممکن خواهید رساند.

 

مترجم:فرناز منتظری

منبع: Secret  Magazine

 

در انتظار ادامه این نوشته هستم

4 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
sahel heidari:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۹/۱۶

من اولین باره ک توی ی مصاحبه شغلی رد شدم.واقعا توی روحیم تاثیر گذاشت.ولی هنوز برام سواله ک کجای کارم اشتباه بوده یا ب نظر اونا جالب نبوده.همه چی خوب بود.تقریبا مطمن بودم ک تایید میشم ولی نشدم.الان دوهفته گذشته.ب نظر شما اگه از شخص مصاحبه کننده دلیل رد شدنم رو بپرسم کار درستیه؟ک حداقل برای جای بعد ک میرم اون نقاط ضعفم رو برطرف کنم.پاسخ

هیئت مدیره
هیئت مدیره پاسخ داده:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۹/۱۶

رد شدن دلیل بر بد یا نقطه ضعف شما نیست . شما می توانید علت را جویا باشید اما خوشحال باشید که هر اتفاقی برای شما می افتد زیرا شما وقتی به خودتان ایمان دارید حتما شغل مناسب شما نبوده زیرا همه چیز بر اساس هم فرکانسی رخ میدهد. اصلا ناراحت نباشید و خداوند را شاکر باشید

پاسخ

پروین  قادری
پروین قادری:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۹/۱۵

سلام
سپاس به خاطر متن هایی که توی سایت قرار میدهید.بسیار عالی ومفید است واقعا ممنونم.........پاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید