امروز : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

پول، بیشتر امری ذهنی است تا مسئله‌ای ریاضی

print send-to-friend
پول، بیشتر امری ذهنی است تا مسئله‌ای ریاضی
کد مقاله : ۶۰
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
بازدید: ۲۵۷۸
تعداد نظرات: ۱
   (۴ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

پول ، بیشتر امری ذهنی است تا مسئله‌ای ریاضی


هفته پیش نشستی دوستانه با گروهی از همکلاسی‌های دوران دبیرستانم داشتم. بعد از پایان روز و فرارسیدن سردی هوای عصرگاهی، ما آتشی روشن کردیم و دور آن نشستیم و از زندگی گفتیم. سپس هر یک از دوستان درباره اتفاقات خوب بیست سال گذشته خود صحبت کردند؛ همچنین از رویدادهای ناخوشایند و مشکلاتی که در زندگی داشته‌اند. درنهایت، موضوع گفتگوها به پول و مسائل مالی کشیده شد. خانمی از بین دوستان اعتراف کرد که علاقه زیادی به خرید کردن دارد و همیشه در زمان استرس خرید می‌کند. او برای این‌که همسرش به این موضوع پی نبرد، خودش صورت‌حساب‌ها را پرداخت می‌کرد! خانمی دیگر آن‌قدر لباس داشت که فرصت پوشیدن همه آن‌ها را پیدا نمی‌کرد. بیشتر لباس‌ها هنوز از بسته‌بندی خارج نشده بودند، بااین‌حال او بازهم لباس‌های جدید می‌خرید. یکی دیگر از دوستان اعتراف کرد که پول زیادی دربازی‌های رایانه‌ای ازدست‌داده است. بعد از طلاق، او سال‌ها معتاد به کامپیوتر بود؛ اما در حال حاضر، به ورزش و مراوده با دوستان روی آورده بود.


من هم‌داستان زندگی‌ام را تعریف کردم؛ من عادت به خرید کتاب، لباس و لوح‌های فشرده داشتم و عاشق خرید کردن بودم؛ زیرا این کار به من حس قدرت می‌بخشید. درهرحال، هر یک از ما درباره نحوه ولخرجی‌هایمان داستانی برای تعریف داشتیم. این کارهای بی‌فایده حاصل برخی ضربه‌های روانی یا عاطفی بودند. ما عاقلانه رفتار نکرده بودیم. ما آدم‌های باهوشی بودیم که در دوران دبیرستان در درس ریاضی عالی بودیم، اما آن را در زندگی به کار نبرده بودیم؛ چرا؟ زیرا مدیریت هوشمندانه پول، بیشتر موضوعی ذهنی است تا مسئله‌ای ریاضی.


روانشناسی پول
سالیان سال، باور کارشناسان امور مالی بر آن بود که انسان‌ها همانند ماشین عمل می‌کنند و همیشه بر اساس قواعد ریاضی بهترین گزینه را انتخاب خواهند کرد. من کتاب‌های مالی بی‌شماری را مطالعه کرده‌ام. این کتاب‌ها پر از توصیه‌های درست فنی هستند؛ اما همین توصیه‌ها نقش تأثیر ذهن در تصمیمات مالی را نادیده می‌گیرند. موفقیت مالی اغلب تحت تأثیر روان‌شناسی فردی است تا توانایی ریاضی. از دیدگاه منتقدان، راهنمایی گرفتن از اعداد و ارقام همواره بهتر از پرداخت بدهی‌هایی است که بالاترین نرخ بهره را به همراه دارند. البته حق با منتقدان است، اما آنان از نکته‌ای مهم غافل‌اند. در اغلب موارد، اگر ما گرفتاری عاقلانه داشته باشیم، بدهی‌هایمان بر روی‌هم انباشته نمی‌شوند؛ زیرا در اکثر مواقع، بدهی فرمولی ریاضی نیست؛ بلکه مسئله‌ای روان‌شناختی است. به همین دلیل، پرداخت پول با پایین‌ترین میزان بهره در وهله نخست بامعناتر خواهد بود. این کار باعث تقویت حس مثبت شده و انگیزه‌ای برای ادامه کار فراهم می‌سازد.

 

در این قسمت به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که نقش مهمی در مدیریت ذهنی ما ایفا می‌کنند: در قرض دادن پول به دوستان یا اعضای خانواده، احساسات نقش مهمی دارند. ما هر روزه، داستان‌های کابوس مانندی از گوشه و کنار می‌شنویم؛ خانواده‌هایی که به دلیل مبارزه بر سر املاک و مال‌ومنال والدین ازهم‌ پاشیده‌اند. این جنگ احساسی و روانی در ریاضی به چشم نمی‌خورد! بازاریابی (و تبلیغات) علم اقناع است. این مسئله به‌صورت هدفمند بر عادات خرج کردن ما تأثیر می‌گذارد؛ حتی اگر ما چنین مسئله‌ای را باور نداشته باشیم. زمانی که کمتر خود را در معرض تبلیغات قرار دهیم، خرج کردن ما کمتر خواهد شد. من می‌دانم که والدین همیشه بهترین‌ها را برای فرزندانشان می‌خواهند. اغلب، آن‌ها از این مسئله واهمه دارند که نتوانند از عهده تهیه خواسته‌های کودکان شان برآیند. اما خرید لباس‌های مارک‌دار و گران برای فرزندان کار عقلانی و درستی نیست.


بسیاری از برنامه‌ریزی‌های مالی درباره آموزش درست حس سرمایه‌گذاری به مشتریان است؛ زیرا درصد بی‌شماری از مردم تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را بر اساس واکنش‌های روانی می‌گیرند، تا اتفاقات بازار سهام یا شرایط اقتصادی، این واکنش‌های احساسی باعث می‌شوند که مردم سهام را به بهای گزاف بخرند و به قیمت پایین بفروشند! هرکدام از اهداف مالی ماتحت تأثیر روان‌شناسی فردی یا احساسات ما قرار دارد.

 

به عقل تان رجوع کنید
ما هرگز نمی‌توانیم به‌طور کامل جنبه‌های عاطفی و روانی مدیریت پول را حذف کنیم. البته من فکر می‌کنم این کار را هم نباید کرد؛ زیرا همه ما انسان هستیم، نه ربات. اما بااین‌حال باید تصمیمات مالی احساسی منفی را تا حد امکان کاهش دهیم. در ادامه، روش‌های مفیدی را بیان خواهم کرد. روش‌هایی که آن‌ها را با مراجعه به عقل و منطق در قبال انتخاب‌های ضعیفم آموختم:


کمتر در معرض تبلیغات تلویزیونی قرار بگیرید
بیشتر مردم معتقدند که تحت تأثیر تبلیغات قرار نمی‌گیرند، ولی بیشتر آن‌ها در اشتباه‌اند؛ بنابراین تا حد امکان کمتر تلویزیون تماشا کنید. از آگهی‌های مجلات بگذرید. جلوی آمدن پیام‌های تبلیغاتی را به صندوق نامه الکترونیکی یا صندوق پیام گوشی همراهتان بگیرید. هر چه کمتر تبلیغات ببینید، کمتر پولتان را خرج خرید چیزهای بی‌مصرف می‌کنید.


از وسوسه اجتناب کنید
هنگامی‌که در حال پرداخت بدهی‌هایم بودم و سعی می‌کردم هزینه‌هایم را کاهش دهم، تا حد امکان از کتاب‌فروشی‌ها. مغازه‌های فروش کتاب‌های فکاهی دوری می‌کردم. شما هم چنانچه در بازار، وسوسه خرید به سراغتان می‌آید، از رفتن بی‌رویه به بازار و مراکز خرید خودداری کنید.


تمرکز حواس را تمرین کنید
زمانی که برای خرید چیزی وسوسه می‌شوید، مکث کنید. «سی ثانیه» صبر کنید و بعد از خود بپرسید: «آیا به این وسیله احتیاج دارم.» چنانچه آن کالا خرید خوبی است، خود را مجبور کنید که سی روز صبر کنید. شما باید مواظب هر ریال پول خود باشید. به‌این‌ترتیب از نقاط ضعف خودآگاه می‌شوید.

 

مطالعه کنید
آموزش‌های بهتر به من کمک کردند که با برخی از معایب ذهنی خود مبارزه کنم. هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری در بازار سهام را مطالعه می‌کردم، بیشتر متقاعد می‌شدم که سرمایه‌گذاری منظم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها راهی است که از من سرمایه‌گذاری موفق می‌سازد. چندان مطمئن نیستم برای دوستانی که آن روز ملاقات شان کردم چه پیش خواهد آمد. شاید برخی از آنان همان اشتباهات مالی گذشته خود را ادامه دهند؛ اما من از مسئله مطمئن هستم؛ آنان هنوز نمی‌دانند برای حل مشکل شان به این قانون اکتفا کنند. قانونی که می‌گوید: «کمتر از درآمدت خرج کن!» اگرچه این مفاهیم، مهم هستند، آن‌ها مفاهیمی کاملاً ریاضی‌اند و دوستان برای مدیریت پول خود باید چیزی فراتر از مسائل ریاضی را بیاموزید؛ آن‌ها به کنترل کردن ذهن شان نیاز دارند.

 

مترجم: دنیا مملکت دوست

یادداشتی از: جی.دی.راث

منبع: Secret-Magazine

 

دانلود،دانلود رایگان،دانلود مقالات قانون جذب،وین دایر

در انتظار ادامه این نوشته هستم

4 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
رضا موفق:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۸/۰۶

باسلام به مدرسه ارزوها
درتلگرام عنوان نمودید700باورضدثروت وهروزهم یک باوردرتلگرام قرارداده میشودیعنی بایددوسال صبرکنیم تا700باورراشناسایی کنیم
متشکرمپاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید