امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

اداره کردن پول - قسمت اول

print send-to-friend
اداره کردن پول - قسمت اول
کد مقاله : ۴۶
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
بازدید: ۳۵۳۸
تعداد نظرات: ۱۴
   (۵ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

اداره کردن پول - قسمت اول

 

در علم ثروتمند شدن، اداره کردن پول یک اصل بسیار مهم محسوب می شود. در هر صورت یا شما پول را به کنترل خود در می آورید یا پول شما را کنترل خواهد کرد.احتمالا شما هم تصمیم گرفته اید که در مسیر ثروتمند شدن گام بردارید، فهمیدن این مطلب نیاز به دانش پیش گویی ندارد، از آنجا که درحال خواندن این مقاله در این سایت هستید، احتمالا تصمیم خود را برای طی این مسیر گرفته اید. حتما شما هم این جمله را شنیده اید که "برای ثروتمند شدن باید از ثروتمندان الگوبرداری کرد". پس بگذارید یکی از مهم ترین اسرار ثروتمندان را با شما درمیان بگذارم. "اداره کردن پول". بله این رازِ رشد و پیشرفت پول در دستان ثروتمندان است.برای گفتن این راز می خواهم برایتان داستانی را تعریف کنم که همه چیز را با جزئیات کامل به شما انتقال داده باشم. روزی فرصتی دست داد تا با یک ثروتمند واقعی مصاحبه ای بسیار دوستانه داشته باشم، به خود اجازه دادم و از او پرسیدم "درآمد شما چقدر است؟" او لبخندی زد و گفت: درست تر است بپرسی "ارزش خالص دارایی شما چقدر است؟"


وقتی نگاه گیج و مبهوت مرا دید، ادامه داد: میزان صحیح سنجش برای ثروت، ارزش دارایی است نه درآمد شغلی. ارزش دارایی، ارزش مالی همه ی چیزهایی است که داری و برای مشخص کردنش باید ارزش همه ی آنها را باهم جمع بکنی. مثلا مجموع نقدینگی ها، سرمایه گذاری هایی مثل سهام، اوراق ، سند مالکیت، ارزش فعلی کسب و کار یا تجارتی که داری (اگه داری)، ارزش خانه ای که در آن هستی و بعد باید از این مجموع میزان بدهکاری هایت را کسر کنی. گفتم: متوجه شدم، مثل وقتی که کسی می خواهد مهاجرت کند و تمام دارایی هایش را به پول نقد تبدیل می کند و بعد از صفر کردن بدهکاری هاش، هرچیز برایش می ماند می شود "ارزش خالص دارایی اش". گفت: درست است. برای ثروتمند شدن باید فرق بین درآمد شغلی و ارزش دارایی هایت را متوجه بشوی. درآمد شغلی مهم است اما فقط یکی از چهار عاملی است که ارزش خالص دارایی ات را رشد می دهد و مشخص می کند. پرسیدم: چهار عامل؟ چه چیزهایی هستند؟ گفت: درآمد، پس انداز، سرمایه گذاری، ساده زیستی. افزایش ارزش دارایی مانند یک معادله است که این چهار عامل را در بر می گیرد.


از آنجا که داشت نگاه مشتاق و هیجان زده من را مشاهده می کرد، گفت: صبر کن تا هر کدام را جداگانه برایت توضیح بدهم:
1.درآمد : می دانستی دو مدل درآمد داریم؟ درآمد فعال و درآمد غیرفعال، درآمد فعال یعنی کاری که بابتش باید وقت و نیروی خودت را بگذاری همانند یک کارگر روزمزد، کارمندی و این سبک کارها. درآمد غیرفعال، فعالیتی که بدون کارکردن فعال به دست می آید.


2.سرمایه گذاری : اگر درآمد داشته باشید ولی نتوانید هیچ چیزی را ذخیره کنید، پس نیم توانید ارزش خالص دارایی ات را رشد بدهید. معمولا اکثر افراد برای خرج کردن برنامه ریزی شده اند و این کار را خیلی حرفه ای تر از پس انداز کردن و سرمایه گذاری کردن می دانند. به اصطلاح، خوشحالی زود گذر خرج کردن را به توازن بلند مدت ترجیح می دهند. اگر برای پر شدن ظرف ثروت نیاز به کسب درآمد است برای پر ماندن این ظرف نیاز داریم که پس انداز کنیم و این علم را دقیق بیاموزیم. ثروتمندان برای یادگیری سرمایه گذاری هزینه می کنند و از اینکه یک سرمایه گذار خوب باشند، احساس غرور می کنند.


3.ساده زیستی : این قسمت معادله، رابطه ی نزدیکی با پس انداز کردن دارد که از ترکیب هردو آنها یک سبک زندگی تعریف می شود که اگر از آن پیروی کنید نتیجه مشخصی را تجربه خواهید کرد و آن رشد ارزش خالص دارایی است. ساده زیستی یعنی پذیرفتن اینکه با همین هایی که دارم هم می توانم این مدت را سر کنم، ساده زیستی یعنی پیروی از یک قانون سفت وسخت که اگر به کار ببندید تضمین می کند که در یک مدت کوتاه می توانید مقدار قابل توجهی پول پس انداز کنید و آن قانون طلایی این است "تا ده برابر ارزش چیزی پول نقد ندارید، آن را نخرید" یعنی به جز مواد غذایی و مایحتاج اصلی وضروری زندگی ات هر وقت خواستید بابت خرید هرچیزی یا هرخدمتی پولی پرداخت کنید، اول محاسبه انجام بدهید و ببیند ده برابر آن، پول نقد دارید یا نه؟ اگه جوابتان بله باشد، خوب خریدتان را انجام بدهید، اگه پاسخ تان نه باشد، به هیچ عنوان آن خرید را انجام ندهید. شاید این کار در نگاه اول سخت و ناشدنی به نظر بیاید اما ذهن انسان قابل پرورش است و شما همواره می توانید با یادآوری هدف بزرگ خودتان و به یادآوردن لذت آن به خود انگیزه بدهید.


اگه به پیرامون تان دقت کنید تعداد زیادی از افراد را می بینید که با ساده زیستی توانستند، بازنشستگی لذت بخش و راحتی را داشته باشند و برعکس افرادی هستند که در سنین کهنسالی نیز مجبور هستند مشغول به کار باشند چون حقوق بازنشستگی آنها جوابگوی سبک زندگی پرهزینه شان نیست. شاید بگوئید که این مورد آخر با سیستم ثروتمندان در تضاد به نظر می رسد، اما واقعیت این است که اگر بخواهید به جایی برسید که دست روی هر چیزی بگذارید بتوانید آن را بخریدب باید این معادله را در زندگی مالی تان رعایت کنید. از اینکه این صحبت ها را شنیدم خیلی خوشحال بودم، تازه کاغذ و خودکار درآورده بودم و تند تند یادداشت می کردم که تمام موارد را به یاد بسپارم، زیرا این موارد نتیجه سالها زندگی و تلاش درست بود.


احساس کردم از دقت و انگیزه ی من لذت می برد و از اینکه می بیند حرف هایش را مثل آب حیات به جان تشنه خودم می خورانم لذت می برد و گفت: چیزی در مورد قانون پارکینسون می دانید؟
گفتم: نه متاسفانه. من تازه کارم.
خنده ی شیرینی کرد گفت: این قانون می گوید هزینه ها به نسبت درآمد بالا می روند. یعنی مثلا شما یک خانه، یک ماشین، یکسری تفریحات و یکسری وسایل شخصی دارید، پول بیشتری به دست می آورید در نتیجه احتمالا ماشین بهتری می خرید، شاید خانه گران تر و بزرگتری بخرید، مسافرت های پرهزینه تری بروید و حتی وسایل شخصی متفاوت تر و گران تری را تهیه کنید و این یعنی درآمد بالا می رود و هزینه ها هم تقریباً بالا می رود. به همین دلیل است که درآمد به تنهایی موجب ثروت نمی شود.رو به من کرد و با نگاه قاطع و جدی تقریبا می توانم بگویم به من دستور داد که: ارزش خالص دارایی ات را همین امروز محاسبه کن و در یک جدول یادداشت کن، این کار را هر 90 روز یک بار (فصلی یک مرتبه) انجام بده و پیشرفت خودت را ببین.
گفتم: حتما؛ حتما این کار را امروز و هر سه ماه یکبار انجام خواهم داد. ممنونم.
تمام توجه و شهامتم را جمع کردم و از او پرسیدم: می شود در یک جمله به من بگوئید که درس اصلی ثروتمند شدن و رشد مالی چیست؟
انتظار داشتنم بگوید: معلوم است که نمی شود در یک جمله گفت!!! ولی خیلی سریع انگار که هر روز یکی این سوال راو از او پرسیده باشد، پاسخ داد:
بله، انسان های ثروتمند پول شان را خوب اداره می کنند.
من پرسیدم: و این یعنی چی؟
ثروتمندان در اداره کردن پول شان ماهر هستند و این اصلا به این معنی نیست که ثروتمندان افراد باهوش تری باشند، فقط به این معناست که آنها یاد گرفته اند که پول خود را اداره کنند.
سریع پرسیدم: یعنی می شود آموخت که پول را اداره کرد؟
او گفت: بله، به راحتی می شود یاد گرفت، صبر کن تا برایت توضیح بدهم.

 

تهیه کننده : مارال مرادی


این مقاله ادامه دارد و از ابتدای شهریور در خبرنامه تخصصی برای دوستان ارسال خواهد شد ...

 

دانلود رایگان،قانون جذب،مقالات تخصصی

 

در انتظار ادامه این نوشته هستم

35 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
saeede kiyan:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۵/۰۳/۲۹

خیلی خوب و عالی بود و تمرین فوق العاده ای واسه اداره پول بود منتظر ادامه ش هستیم ممنون بابت زحماتی که میکشین پاسخ

pejman moradi:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۶/۰۹

باسلام ودرود بسیار زیبا وروان توضیح دادید خانوم مارال مرادی .شاید به جرات میتوان گفت گیر خیلی از ما در همین اداره کردن پول هست وقوانین واصول اصلیشرو زیاد بلد نیستم ...سپاسگذارم پاسخ

عباس صابری
عباس صابری:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۷

سلام. بسیار عالی و کاربردی هست. از شما ممنونم.
و اینکه pdf آن را قرار دادید بسیار عالیست.
پاسخ

رضا صداقت طلب
رضا صداقت طلب:
illegal0 downvote0 | 3upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۶

با سپاس فراوان
مطالب بسیار جالب و در خور توجهی داشت همچنین بابت قرار دادن فایل پی داف بسیار ممنون و متشکرم.پاسخ

فرشاد مرادی
فرشاد مرادی:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

سپاس فراوان عالی بودپاسخ

فرشته عسکری راد:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

فوق العاده بود، ممنون.پاسخ

soha hosseini tabatabaey:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

جناب آقای ساجدی سپاسگذارم بابت پی دی اف پاسخ

فهیمه دایی جعفری:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

عالی بود..........سپاس از شما.........بی صبرانه منتظر ادامه این مقاله مفید هستم.پاسخ

Mohammad Hoshyar:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

ممنون بابت این هدیه بسیار عالی .پاسخ

بهاره کریمخانی
بهاره کریمخانی:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

مطالب و جزئیات بسیار مفیدی عنوان شد. سپاسگذارم از شماپاسخ

مهدی صالحی:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

فوق العاده بود ممنون از مدیریت سایت و همچنین گرداورنده مقاله پاسخ

mahdi sameni:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

سلام وتشکر از شما بابت مطالب خوبتان.سپاس گذارمپاسخ

محمدجابر خاموشی:
illegal0 downvote0 | 4upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

سلام وتشکر از سایت و خانم مرادی  . اداره کردن پول ....بسیار جالب توجه بیان شد ...ممنون وسپاس از شما

پاسخ

فائزه حقیقتی:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۴

سپاسگذارم...بسیار عالیپاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید