امروز : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

چگونه در شروع کسب‌وکار سرعت فروش مان را افزایش دهیم

print send-to-friend
چگونه در شروع کسب‌وکار سرعت فروش مان را افزایش دهیم
کد مقاله : ۹۱
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
بازدید: ۳۳۹۱
تعداد نظرات: ۳
   (۷ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

 


به‌احتمال‌زیاد، شما هم پس از شرکت در همایش‌هایی با موضوع موفقیت یا خواندن چندین کتاب در این زمینه، به فکر راه‌اندازی کسب‌وکاری جدید میافتید؛ روز و شب خود را با ایده پروراندن کسب‌وکار جدید سپری می‌کنید و سعی می‌کنید که تفکرات تان را روی کاغذ ترسیم نمایید. اکنون، بعد از مدتی، نوبت اجرای آن‌ها رسیده است و شما با آرزوها و ایده‌های فراوان تان کسب‌وکار خود را شروع می‌کنید. تلاش تان را روزبه‌روز افزایش می‌دهید و برای منحرف نشدن از مسیر اصلی، پیوسته اهداف خود را در ذهن ترسیم می‌کنید. در مسیر پیروزی، از راهکارهای موفقیت استفاده می‌کنید، هر شب را با ترسیم ذهنی آینده موردنظرتان می‌خوابید و هر صبح هنگام برخاستن از خواب، کار روزانه‌تان را با مرور اهداف تان شروع می‌کنید؛ اما این تمامی ماجرا نیست!


پس از گذشتِ مدتی، اگر باوجود تلاش بسیار، به اهداف اولیه خود نرسید، به‌مرورزمان انگیزه‌تان را از دست می‌دهید؛ همچنین روش‌های موفقیت و فنون آموخته در این زمینه را منکر شده و از ادامه مسیر خود منصرف می‌شوید. این تجربه اکثر کارآفرینان موفق در چند کسب‌وکار اول خود است! زیرا من این مسیر را تاکنون بیش از سه بار طی کرده‌ام و از این شرایط آگاهی کامل دارم؛ بنابراین بعد از آخرین شکستم، مدتی استراحت کردم و از فضای کسب‌وکار دور شدم؛ سپس درباره علل شکست کسب‌وکارهای کوچک، آن‌هم در ابتدای راه، به تحقیق پرداختم. در طی تحقیقاتم با آمار جالبی مواجه شدم: در امریکا،%40 کسب‌وکارها تا پایان سال اول کاری خود، ورشکست می‌شوند و بعد از گذشت پنج سال،%80 کسب‌وکارهای باقیمانده نیز ورشکست خواهند شد!


روی این آمار می‌توان بسیار تأمل کرد؛ اما نکته‌ای جالب‌تر هم وجود دارد:%90 کسب‌وکارهای ورشکست شده که اکنون هیچ اثری از آن‌ها باقی نمانده است، محصولی بسیار باکیفیت عرضه می‌کردند! بنابراین مشکل از محصول و خدمات نبوده است؛ بلکه در بیشتر موارد، مشکلاتی در شیوه معرفی و بازاریابی محصول و خدمات وجود داشته است. شما با آرزوهای بسیار و داشتن چشم‌اندازی روشن وارد بازار کار می‌شوید. حتی محصول و خدماتتان‌ هم بسیار خوب و عالی است؛ اما باوجود رقبا نمی‌توانید حتی بخش کوچکی از بازار را تصاحب کنید. سرانجام هم با کلی بدهی و شکست از ادامه کار منصرف می‌شوید. به‌این‌ترتیب، آینده‌ای را که در ذهن خود ترسیم کرده‌اید به‌مرور به دستِ فراموشی می‌سپارید.

 

کسب و کار، کارآفرینی


لاک‌پشت را به خرگوش تبدیل کن
هدف این مقاله آن است که ما شما را با سه روش ساده، اما پُرکاربرد آشنا کنیم. شما با استفاده از این راهکارها به‌راحتی می‌توانید در همان ابتدای شروع کارتان در ایران، بازار خاصی را به مالکیت خود درآورید؛ همچنین با ادامه دادن این روش‌ها و استفاده از روش‌های پیشرفته‌تر در سال‌های آتی کسب‌وکارتان می‌توانید به فکر فتح بازارهای بزرگ‌تر باشید.


1. برنامه‌ریزی برای رویدادهای خاص
فرقی نمی‌کند که شما کسب‌وکار آنلاین دارید یا آفلاین. درهرحال، اجرای درست این برنامه، جادوگر فروش شما خواهد بود!
چند ماه پیش در منطقه محل سکونتم، سوپر میوه‌فروشی بزرگی افتتاح شد که از همین روش استفاده کرد. صاحب مغازه مراسم افتتاحیه بزرگی را رأس ساعت ده صبح برگزار کرد. پذیرایی خوبی از افراد حاضر در آن منطقه انجام داد و به مدت دو الی سه هفته میوه‌هایی باکیفیت عالی و باقیمت پایین به مشتریانش عرضه کرد. به نظر شما این مغازه در آن سه هفته سود کرد؟ خیر؛ اما چه اتفاقی افتاد؟

 

او صبر نکرد تا مشتریان محله میوه‌فروشی‌اش را ببینند، کم‌کم آن را بشناسند و حتی چند ماه اول را با ضرر سپری کند؛ بلکه مراسمی مناسب برگزار کرد، حسی خوب برای میهمانان محله خود ایجاد نمود و توانست در طول چند روز و چند هفته مشتریان زیادی را به سمت خود جذب کند. در حال حاضر، این مغازه مشتریان زیادی دارد؛ به‌اندازه‌ای که آن‌ها مجبور شده‌اند برای جلوگیری از ترافیک خیابان، فردی را برای راهنمایی خودروها در جلوی مغازه بگذارند! برخی از رویدادهایی که می‌توانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری خوبی انجام دهید به‌این‌ترتیب هستند: افتتاحیه، روز پدر، روز مادر، اعیاد، ولادت‌ها، مسابقات، جامه‌ای جهانی و...


اگر بتوانید اطلاعاتی مثل روز تولد مشتریان خود را جمع‌آوری کنید، می‌توانید با هر فرد، در روز تولدش تماس بگیرید و تولدش را باکمال احترام تبریک بگویید؛ حتی می‌توانید از میان محصولات خود هدیه مناسبی را برای کادوی تولد او ارسال کنید. با این کار خود مشتریانتان را خوشحال می‌کنید و بی‌شک هر فرد ماجرای دریافت هدیه از جانب شما را برای دوستان و آشنایان خود بازگو می‌کند. به‌این‌ترتیب، این شخص بدون اینکه مبلَغی از شما دریافت کند مُبلّغ و بازاریاب شما می‌شود!


2. مشارکت
شما باید دریابید که مشتریان تان از کدام‌یک از کسب‌وکارهای مشابه خرید می‌کنند. آنگاه پس از لیست کردن آن‌ها، با طرح‌هایی جالب از جانب خود وارد همکاری با آن‌ها شوید؛ برای مثال، من فست فود دارم و مخاطبانم جوانان هستند. در این شرایط، میدانم که این گروه از مشتریان به سینما و تئاتر علاقه‌مندند؛ بنابراین من با یکی از سالن‌های سینما یا مراکز بزرگ خرید که سینما دارد، وارد مذاکره می‌شوم. به‌این‌ترتیب، می‌توانم به مشتریانم بلیتِ رایگان فیلم X را در سینمای Y هدیه می‌دهم. با این اقدام از یک‌سو، به فروش فیلم و رونق سینما کمک می‌کنم و از سوی دیگر، مشتریانم از من راضی می‌شوند؛ در درجه بعد، آن‌ها مبلّغ من خواهند شد و هرروز مشتریان بیشتری را جذب خواهم کرد. از این مشارکت، فروشگاه H&M در امریکا و مک‌دونالد بیشترین بهره را بردند. روش آن‌ها بدین‌صورت بود که شخص با خرید لباس از فروشگاه H&M یک ساندویچ مک‌دونالد نیز هدیه می‌گرفت!


3. نمونه‌ای رایگان یا بسیار بسیار ارزان
در کشور ما، از این روش درزمینهٔ لوازم‌آرایشی و بهداشتی به‌خوبی استفاده می‌شود؛ یعنی، در داروخانه‌ها و مراکز خرید، نمونه‌هایی رایگان از محصولات ارائه می‌شود تا افراد با محصول و کیفیت آن‌ها آشنا شوند. اکنون بیایید این راهکار را درزمینهٔ کسب‌وکارهای کوچک بررسی کنیم. تصور می‌کنیم که شما صاحب یک شیرینی فروشی هستید. یکی از بهترین روش‌ها (که توصیه می‌کنم حتماً آن امتحان کنید) این است که در یک روز خاص، مثلاً بُرد تیم ملی والیبال ایران از امریکا یا صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی، یک یا دو مدل از شیرینی‌های مغازه را رایگان عرضه کنید. کاری کنید که افراد، داخل مغازه شما جمع شوند تا شیرینی رایگان بگیرند.


این کار چندین فایده دارد: افرادی که حتی قصد خرید ندارند برای یک‌بار هم که شده باکیفیت و انواع شیرینی‌های شما آشنا می‌شوند. با این اقدام، بین شیرینی فروشی خود و مردم، احساس صمیمیت ایجاد می‌کنید و این حرکت، بی‌شک بر روند رشد شما تأثیرگذار خواهد بود؛ همچنین در همان روز، مردمی که برای دریافت شیرینی رایگان وارد مغازه شما شده‌اند، بی‌شک از شیرینی‌های غیر رایگان شما هم خرید خواهند کرد! برفرض، شما دارای کسب‌وکاری اینترنتی هستید. شما می‌توانید در روزی خاص یا در بازه زمانی کوتاهی، یک هدیه رایگان یا بسیار بسیار ارزان را در سایت خود عرضه کنید و سپس آن را برای مخاطبانتان ارسال نمایید. این هدیه می‌تواند از محصولات شما یا محصولات جانبی زمینه اصلی فعالیتتان انتخاب شود. این روش باعث می‌شود که مخاطبانتان به سایت شما اعتماد کنند و با خیالی آسوده برای خرید از شما تصمیم‌گیری کنند. به‌هیچ‌وجه در این مرحله، به فکر سود نباشید؛ زیرا در این مرحله، هدف ما جمع‌آوری مخاطب و مبلّغ کردن آن‌هاست.


اکنون نوبت شماست
شاید ازنظر شما، این روش‌ها امکان اجرایی شدن نداشته باشند؛ آن‌هم فقط به این دلیل که نمی‌خواهید برای اجرای آن‌ها هزینه کنید! اما به یاد داشته باشید که برای روشن کردن موتور فروشتان، باید در ابتدا برای آن هزینه کنید و در این زمینه، برنامه‌ریزی مناسبی را انجام دهید. اگر شما این هزینه‌ها را به شیوهای درست و اصولی خرج کنید، به‌زودی دوباره آن‌ها به جیب شما برمی‌گردند!


آیس‌پک در شروع فعالیت خود از روش نمونه رایگان استفاده کرد. این محصول در بازار جدید بود؛ بنابراین دو راه پیش روی خود داشت: راه اول، صبر کند تا شاید افرادی وارد این مغازه‌ها شوند و این بستنی جدید را تست کنند. در این فاصله زمانی هم صاحبان مغازه‌ها مجبور بودند که اجاره‌بهای مغازه و هزینه‌های جانبی آن را پرداخت کنند. کاری که بی‌شک با ضرر همراه بود؛ اما راه دومی هم وجود داشت: هزینه کردن یا بهتر است بگوییم، بر روی عرضه محصول خود سرمایه‌گذاری کردن. درنهایت آیس‌پک شیوه دوم را انتخاب کرد.


به یاد داشته باشید که باید برای استفاده از چنین روش‌هایی حتماً با برنامه عمل کنید؛ یعنی، تخفیف را در زمان مناسب و به فرد مناسب عرضه کنید. اگر بیش‌ازاندازه تخفیف بدهید و برای جذب مشتری، به‌طور مدام، برای محصولات تان تخفیف‌های خارج از قاعده بگذارید، ارزش قیمتِ محصولات شما از بین می‌رود. آنگاه مشتریانی را که در طی ماه‌ها و سال‌ها جذب کردید یک‌شبه از دست می‌دهید!


نویسنده: نادر قاهری

در انتظار ادامه این نوشته هستم

12 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
فائزه حقیقتی:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۱۰/۲۵

تشکر فراوان...بسیار عالییی
پاسخ

مهدی صالحی:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۱۰/۲۱

ممنون عالیه روشها کاربردی هستند اگر مقالات تو زمینه فروش بیشتر بزارید ممنون میشم
مچکرم از زحماتی که برای سایت میکشیدپاسخ

رضا راهداری:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۱۰/۲۱

درودبراقای طاهری به خاطرمطلب تاثیرگذارشپاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید