امروز : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

پنج مورد از بهترین روش‌ها برای تهییج مشتریان

print send-to-friend
پنج مورد از بهترین روش‌ها برای تهییج مشتریان
کد مقاله : ۵۳
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
بازدید: ۱۵۲۹
تعداد نظرات: ۳
   (۲ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

پنج مورد از بهترین روش‌ها برای تهییج مشتریان

 

یک پزشک که تماس یک بیمار احتمالی را در روز تعطیل پاسخ می‌دهد و 20 دقیقه را پشت تلفن صرف توضیح علائم بیماری می‌کند و سپس شماره موبایل شخصی خود را در اختیار بیمار می‌گذارد تا هر موقع نیاز به راهنمایی یا مشاوره پزشکی دارد، دوباره تماس بگیرد. آن مشتری احتمالی، اکنون از بیماران دکتر است و بسیاری از دوستان خود را به دکتر ارجاع داده است. مثال‌هایی از این دست، یک موضوع مشترک داشتند: از ابتدا تا انتها، این افراد و تیم آنها، مشتریان خود را تهییج کردند. یا به قول بازاری‌ها، آن‌ها تجربه مشتریان خود رابهینه‌سازی کردند. وقتی که یک تجارت و کسب و کار، مشتری به دست می‌آورد، اولین وظیفه‌اش این است که تجربه مشتری را بهینه‌‌سازی کند، تمام. اگر این کار با موفقیت انجام شود، سپس این ارتباط می‌تواند گسترش پیدا کند و مشتریان ارجاعی و تجارت دوباره با همان مشتری می‌تواند به شکل تصاعدی افزایش یابد. در ادامه، پنج مورد را بیان می‌کنیم که با انجام دادن‌شان می توانید تجربه هر کدام از مشتریان خود را بهینه‌‌سازی کنید.


1. میخ برداشت اول را محکم بکوبید - به سرعت.
 دریچه برقرار کردن یک برداشت اولیه قوی با مشتریان، روز به روز در حال کوچک‌تر شدن است. در یکی از مطالعات چاپ شده در مجله علوم روان‌شناختی، جنین ویلیس والکساندر تودوروف، از روانشناسان شهر پرینستون، نشان دادند که در ملاقات اول، تنها یک دهم ثانیه کافی‌ست تا برداشت اولیه از شخصی صورت بگیرد. دو پژوهش دیگر، زمان طولانی هفت ثانیه را برای شکل گرفتن برداشت اولیه مشخص کردند. بنابراین، در بهترین حالت شما تنها چند ثانیه فرصت دارید تا این کار را انجام دهید، مرحله اولیه در بهینه‌سازی تجربه مشتری خود:


خوشامدگویی را به بهترین نحو انجام دهید. پژوهش‌های صورت گرفته اهمیت اشاره‌های غیر کلامی را نشان می‌دهد. به خصوص مطالعات آکسفورد به این نتیجه رسید که ارتباط غیرکلامی، 3،4 برابر بیشتر از ارتباطات شفاهی تاثیر می‌گذارند. در موقعیت‌های رو در رو، بهتر است که از لباسی رسمی و حرفه‌ای استفاده کنیم و در به نمایش گذاشتن حرکات مناسب، نگرشی مثبت، برقراری تماس دیداری دوستانه، یک لبخند و نگاهی با اطمینان کار کنیم. سپس، چهار مرحله بخش شفاهی خوشامدگویی خود را تمرین کنید: خود را معرفی کنید، اسم یکی از مشتریان ارجاعی یا مشتریان معروف و شناخته شده خود را بیاورید، یک سخن تاثیرگذار بگویید و سؤالی بپرسید که روی فراهم کردن یکتایی و ارزش، متمرکز شده باشد.


تکلیف خود را انجام دهید. شما به ارتباطات واقعی تجاری نیاز دارید تا تداوم ارتباطات خود با مشتریان را گسترش دهید. سعی کنید تا از طریق شبکه‌های اجتماعی و حتی وب‌سایت خود مشتریان با آن‌ها آشنا شوید؛ شما از این طریق با عکس‌ها، اطلاعات مربوط به کسب و کار، محافل، سرگرمی‌ها و علایق خاص آن‌ها آشنا می‌شوید. تمامی مخاطبان شما به بحث درباره موضوعات خاصی علاقه دارند و داشتن ایده‌ای درباره نقاط ارتباطی محتمل با مشتریان بسیار هوشمندانه است. این ارتباطات، میزان بیشتری از اعتماد و تقدیر را در مشتریان احتمالی و مشتریان جدید تقویت می‌کنند و مقاومت آن‌ها در برابر داد و ستد با شما را کاهش می‌دهند.


2. انتظاراتی را تعیین کنید که بتوانید 100 درصد اوقات از آن‌ها فراتر بروید
برداشت‌های مطلوبی که با عملکرد قوی پشتیبانی نمی‌شوند، بی‌ارزش هستند. مؤسسه تحقیقاتی هریس، در گزارش سال 2011 خود مبنی بر تاثیر تجربه مشتری‌های نرم‌افزار Oracle، به این نتیجه رسیدند که 86 درصد از مصرف‌کنندگان، پول بیشتری را برای تجربه خدمات بهتر پرداخت می کنند، و 89 درصد از مشتریان بعد از تجربه خدمات پس از فروش ضعیف، رابطه تجاری خود با آن شرکت را متوقف کرده‌اند. این مراحل به شما کمک می‌کنند تا خدمات پس از مشتری را به عالی‌ترین شکل انجام دهید: اولا، در طول معامله، از مشتریان خود بپرسید که مهم‌ترین مساله برای آن‌ها چیست و چه کاری باید برای آن‌ها صورت بگیرد تا احساس رضایت کامل داشته باشند. سپس، مشخص که آیا شیوه داد و ستد شما می‌تواند مطابق دیدگاه‌ها و نیازهای آن‌ها باشد یا خیر؛ اگر این گونه نباشد، راه‌های جایگزین و در عین حال به صرفه‌ای برای محصولات و خدمات خود پیشنهاد کنید.


3. رویدادهای برجسته مبادلاتی و ارتباطی خود را با مشتریان در ارتباط بگذارید وآن‌ها را جشن بگیرید
رویدادهای برجسته مبادلاتی، رویدادهایی هستند که مشتریان را به سمت تجربه خرید سوق می‌دهند. ارتباط‌های عادی در طول یک معامله، به سؤالات مشتریان قبل از این سؤالی از آن‌ها پرسیده شود، جواب می‌دهند و به آن‌ها آسودگی خاطر می‌دهد و تضمین می‌دهد که این مبادله و ارتباط با موفقیت روبرو خواهد شد. به عنوان مثال، شرکت خرده‌فروش تامین کننده ادوات مراسم شیندیگز، شما را از وضعیت تمام مراحل سفارش‌تان آگاه می‌سازد و در طول این فرآیند از شما تقدیر می‌کند. در قسمت بعد، یکی از پنج ایمیلی که آن‌ها برای یک سفارش فرستادند، آمده است:


 تاد عزیز، که به عنوان مشتری روز شیندیگز انتخاب شدی، تبریک، شما در حال حاضر محبوب‌ترین مشتری ما هستید! اگر الان پیش شما بودیم، قطعا می‌زدیم قدش! تا این لحظه، سفارش شما توی مسیر مجازی قرار داره و به زودی به بهترین شرکت تامین کننده در جهان می‌رسه!


 به محض این‌که اقلام شما رو بفرستیم، یک ایمیل باحال و سرگرم کننده دیگه از ما دریافت می‌کنید...
 درباره یک موضوع صحبت کنید که توجه مشتریان را جلب می‌کند!


 رویدادهای برجسته ارتباطی، رویدادهای رخ داده در زندگی مشتریان شما و علایق آن‌هاست. اگر شما روز تولد مشتری‌های‌تان به آن‌ها زنگ بزنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ من هر سال 700 تماس تلفنی با مشتریان برقرار می‌کنم تا تولدشان را تبریک بگویم، نه از طریق ایمیل! چه اتفاقی می‌افتد اگر هر ساله در تاریخ اولین سفارش آن‌ها یک کارت یادبود سالیانه بفرستید؟ چه اتفاقی می‌افتد درباره سرگرمی‌های مشتریان خود جستجو کنید و مقاله‌های سرگرم کننده‌ای در رابطه با آن‌ها به اشتراک بگذارید؟
اگر با مشتریان خود در تماس نباشید، کاملا خارج از دسترس خواهید بود.


4. کاری کنید که آن‌ها دوباره برگردند
به هر دلیلی، بیشتر صاحبان مشاغل، ارزش عمر مشتریان خود را محاسبه نکرده‌اند. اگر این کار را می‌کردند و اگر در ادامه برنامه‌هایی برای تقویت این رابطه داشتند، تجارت‌های بیشتری با مشتریان خود برقرار می‌کردند.در ادامه مثالی می‌آوریم:‌در طول سال‌های پیش، شرکت من به احتمال زیاد برای مشتریان کلیدی از 10 شرکت تامین کننده که هیچ تلاشی برای فروش دوم نداشتند، استیک‌هایی خریداری کرده و به هدیه برای آن‌ها فرستاده است. اما دو سال پیش، برای هر کدام از 50 مشتری، یک هدیه کریسمس از طرف شرکت استیک‌های شیکاگو فرستاد. در ماه نوامبر بعد از خرید، شرکت استیک‌های شیکاگو، خلاصه‌ای از سفارش‌های قبلی را برای ما می‌فرستاد که به ما این امکان را می‌داد تا اگر بار دیگر خواهان فرستادن هدیه به مشتریان خود هستیم، فقط یک تیک در کادر بگذاریم. این اسناد، حاوی فهرستی از مشتریان به همراه آدرس پستی آن‌ها، هدیه‌ای که سال قبل دریافت کرده بودند و پیام تبریک تعطیلات همراه با هدیه بود. چه جالب! شرکت استیک‌های شیکاگو زندگی را برای ما آسان‌تر کرده است . راه حلی برای برگرداندن مشتریان ما ارائه کرده است.


5. میخ برداشت آخر را محکم بکوبید!
در طول هر مبادله‌ای، مرتبا مشتریان خود را بررسی کنید. پیشخدمت‌های ماهر این کار را مکررا در طول سرو غذا تکرار می‌کنند. یک دندان‌پزشک این کار را در طول درمان انجام می‌دهد. مشاغل هوشمند این کار را دائما در طول مبادله و بعد از آن انجام می‌دهند و اگر به اندازه کافی هوشمند باشند، این کار را در تمام طول عمر مشتری انجام خواهند داد. اگر مشکلی باشد، آن‌ها به جای این‌که بعدا از آن اطلاع پیدا کنند، زودتر باخبر می‌شوند. شما باید هر داد و ستدی را با قدرت تمام کنید و برداشت ماندگاری را از خود به جای بگذارید که مراحل را برای سفارش، خرید یا مشتری احتمالی بعدی هموار کند. یک مثال: عکاس فراموش نشدنی مراسم ازدواج ما. او و گروهش بیش از 1250 عکس از روز ویژه ما گرفتند. من و همسرم ساعت‌ها وقت گذاشتیم تا از بین آن‌ها 150 عکس برای آلبوم و قاب عکس‌های خود انتخاب کنیم. تصور کنید که ما چقدر شگفت‌زده شدیم وقتی برخلاف قرارداد، او کل آلبوم را به ما تحویل داد و سپس گفت: «هدیه‌ای ویژه برای شما دارم.» او سپس یک سی‌دی به ما داد که حاوی تمام عکس‌ها بود و گفت: «شما زوج ویژه‌ای هستید. از خاطرات خود تا ابد لذت ببرید.» این واقعا پایانی قدرتمند بود!


 چه شغلی بزرگ داشته باشید چه کوچک، شما باید کار را با قدرت به اتمام برسانید.
 همین امروز روی این پنج مرحله کار کنید تا مشتریان خود را تهییج کنید. اگر این کار را انجام دهید، مشتریان شما عاشق شما خواهند شد و تا ابد از شما خرید خواهند کرد.

 

یادداشتی از : تاد دانکن

ترجمه: حسام امامی

 

دانلود مقاله،مقاله فروش،فروش حرفه ای،فروشندگی،علم فروش

 

در انتظار ادامه این نوشته هستم

2 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
مارال مرادی:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۷/۰۵

سلام و درود
ازینکه توی این سایت همه مطالب جدید و یکتاست واقعا لذت میبرم
و هر بار انگار یک خلاصه مفید از یک کتاب ارزشمند رو دارم مطالعه میکنم.
از راهبران سایت و همچنین دوستانی که به یکتایی سایت کمک میکنند سپاس گزارم.
از خدای وهابم بابت این سایت آموزنده ممنونم.پاسخ

فهیمه دایی جعفری:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۷/۰۴

سلام و سپاس بابت تهیه این مقاله عالیپاسخ

مهدی صالحی:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۷/۰۴

سلام ممنون عالی جالب و به روز بود حتما از این روش ها استفاده میکنیم منتظر مقالات بعدی در حوزه بازاریابی و فروش هستیم مچکرمپاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید