امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

هشت عامل مهمی که روی سود کسب‌وکار شما اثر می‌گذارند

print send-to-friend
هشت عامل مهمی که روی سود کسب‌وکار شما اثر می‌گذارند
کد مقاله : ۷۰
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۸/۱۸
بازدید: ۲۱۱۱
تعداد نظرات: ۱
   (۲ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

هشت عامل مهمی که روی سود کسب‌وکار شما اثر می‌گذارند

 

 

با نگاهی به این 8 متغیر و معیار کلیدی کسب‌و‌کار، همین امروز قدرت تغییر سود کسب‌وکار خود را خواهید داشت. به‌عنوان یک کارآفرین یا یک تاجر، وظیفه شما این است که همیشه روی ارتقای طرح‌های کسب‌وکاری خود متمرکز باشید و آن را ادامه دهید. مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید؟ به خواندن ادامه دهید؛ چون تمام آن را برای‌تان لیست کرده‌ام... . متغیرهای ابتدایی که باید در حین برنامه‌ریزی برای آینده در نظر گرفت عبارتند از: محصولات، خدمات، مشتریان، بازارها، امور مالی، افراد، تکنولوژی و توانمندی‌های تولید. این‌ها حوزه‌هایی از تجارت‌تان هستند که ممکن است با توجه به اهداف استراتژیک خود، آن‌ها را به همان شکل ادامه دهید یا تغییر در آن‌ها ایجاد کنید. در اینجا 8 متغیر معرفی‌شده‌اند که باید در فرآیند برنامه‌ریزی استراتژیک به آن‌ها هم نگاهی داشته باشید.

 

1. محصولات و خدمات

محصولات و خدماتی که برای عرضه آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اید، کدامند؟ برای تغییر زندگی یا کار مشتریان‌ تان، این محصولات و خدمات چه‌کاری انجام می‌دهند؟ چه نکته‌ای در مورد آن‌ها می‌تواند باعث برتری‌شان باشد و این بهترین انتخاب برای مشتریانی باشد که شما در جستجوی‌شان هستید؟

 

2. امور مالی

چه مقدار پول دارید و چه مقدار پول نیاز دارید تا به سوددهی برسید و در آن وضعیت باقی بمانید؟ بیش از 30 درصد از کسب‌وکارها با شکست روبرو می‌شوند؛ چون مراقب امور مالی و معیارهای تجاری کلیدی خود نیستند. موفقیت در کسب‌وکار نتیجه تغییر در این معیارها است.

آیا می‌خواهید تغییر آن‌ها را بیاموزید؟

 8 گام در شناسایی مشتری ایده‌آل:

 الف. لیستی از تمام مشتریانی که محصول‌تان می‌تواند برای مشتری داشته باشد، تهیه کنید.

 ب. نقاط مشکلی که می‌توانید حل کنید، شناسایی کنید.

ج. تعیین کنید که چه کسی نیاز دارد این مشکلات حل شود.

د. مشخصات مشتری احتمالی خود را تعیین کنید.

ه. رفتار مشتری خود را تعیین کنید.

و. حرفه مشتری ایده آل تان چیست؟

ز. از عهده خرید محصول با چه قیمتی برمی‌آیند؟

ح. فرضیات خودرو را آزمایش کنید.

 

3. مشتریان

مشتری ایده‌آل شما کیست. مشتری کامل؟ اطلاعات آماری مشتری ایده‌آل شما چیست؟ سن، تحصیلات، درآمد، شغل و سطح خانوادگی این مشتری چگونه است؟ نمودار روانی مشتری ایده آلتان چگونه است؟ اهداف، آمال، آرزوها و تمایلات آنان چیست؟ ترس‌ها و بیمه‌ها یا شک‌هایی که ممکن است باعث شود مشتریان در خرید محصول یا خدمات‌تان تردید کنند، کدامند؟ محصول یا خدمات‌تان را برای چه چیزی استفاده می‌کنند؟ چگونه از آن استفاده می‌کنند؟ چگونه زندگی‌شان را ارتقا می‌دهند؟

محصول خود رو مهندسی معکوس کنید

در گذشته، محصول خود را انتخاب می‌کردید و سپس به جستجوی مشتری می‌پرداختید؛ اما امروزه در بسیاری موارد، شرکت‌ها، مشتریان و نیاز دقیق آنان را شناسایی می‌کنند و سپس مهندسی معکوس توسعه محصول یا خدمات را بر اساس آن‌چه که مشتری می‌خواهد، انجام می‌دهند و آن محصول را متناسب با خواست مشتری تولید می‌کنند. شرکت‌ها کار خود رو از «توسعه محصول» آغاز می‌کنند و تا زمانی که مشتری برای خرید آن توافق نکرده‌ است اقدام به تولید آن نمی‌کنند. مشتریانی که محصول‌تان را خریداری می‌کنند، روی هر چیزی که به کسب‌وکارتان مربوط می‌شود، تأثیر می‌گذارند که شامل فروش محصولات آن نیز می‌شود. این مهم‌ترین معیاری‌ست که باید به ذهن سپرده شود.

 

4. بازارها

 قصد دارید به چه بازارهایی وارد شوید؟ چگونه می‌خواهید در این بازارها نفوذ کنید؟ آیا دنبال بازارهای جغرافیایی، بازارهای نیمکره‌های شمالی و جنوبی، بازارهای نیمکره شرقی و غربی هستید؟ رقیبان‌تان در آن بازارها چه کسانی هستند؟ چگونه باید تبلیغات کنید، محصول را ترویج دهید، آن را بفروشید و در غیر این صورت به این بازارها نفوذ کنید؟

 

5. افراد

افرادی که ازنظر مهارت، توانایی و صلاحیت ثابت‌شده نیاز خواهید داشت چه کسانی هستند؟ از کجا و چگونه این افراد را خواهید یافت و آن‌ها را حفظ خواهید کرد؟

 

6. تکنولوژی

چه نوع تکنولوژی برای ساخت و اجرای کسب‌وکار خود نیاز دارید؟ آیا با توجه به تغییرات سریع تکنولوژی که رقبا با آن سازگار می‌شوند، تکنولوژی کنونی‌تان کافی و رضایت‌بخش است؟

 

7. قابلیت‌های تولید

درنهایت قابلیت تولیدتان چیست؟ چقدر می‌توانید تولید کنید، توزیع کنید و به روشی شایسته خدمات‌رسانی کنید؟ تولید، فروش، توزیع، نصب و خدمات مربوط به محصولات و خدمات‌تان چه هزینه‌ای دارد؟ نگاهی به هزینه کالاهای فروخته‌شده‌تان داشته باشید. آیا نسبت به هزینه کالاهای فروخته‌شده اطمینان ندارید؟ به خواندن ادامه دهید... .

 

8. اهداف روشنی تعیین کنید

سالها قبل، مجله فورچن، بنابر تحقیقی که برای تعیین دلیل ترک تعداد زیادی از مدیران اجرایی از 500 شرکت انجام داد، گزارشی ارائه داد. مهم‌ترین دلیل ارائه‌شده این بود: «خطای اجرایی». مدیران اجرایی با انتظارات اجرایی روشن و خاص در آن موقعیت قرار داده‌شده بودند. به‌منظور هدایت استراتژی شرکت خود باید تمرکز همانند لیزر روی اهداف و معیارهای کلیدی تجارت خود داشته باشید. هدف اصلی‌تان در تجارت یا موقعیت‌تان چیست؟ سعی دارید که چه‌کاری انجام دهید؟ چگونه می‌خواهید آن را انجام دهید؟ آیا امکان دارد که راه بهتری وجود داشته باشد؟ آیا با توجه به موقعیت کنونی‌تان، اهداف و مقاصدتان واقع‌‌گرایانه هستند؟ فرضیات‌تان کدامند؟ اگر فرضیه‌هایتان غلط باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟ در آن صورت چه خواهید کرد؟ اگر می‌خواهید که تجارت خود را بلافاصله ارتباط دهید، اولین چیزی که باید به آن نظر داشته باشید همان معیارهای کلیدی کسب‌وکارتان است. پس از تحلیل معیارها می‌توانید دریابید که چگونه به سمت گام بعدی پیش بروید.

 

یادداشتی از برایان تریسی

مترجم: افسانه محمودی یزدانی

 

برایان تریسی،ثروت،کسب و کار،کارآفرینی

 

در انتظار ادامه این نوشته هستم

4 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
فرشته عسکری راد:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۸/۱۹

سپاس فراوان.
مهندسی معکوس عالی بود.پاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید