امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵
  • شروعی قدرتمند
1

رابطه تبلیغات با ناخودآگاه

print send-to-friend
رابطه تبلیغات با ناخودآگاه
کد مقاله : ۴۴
تاریخ به روز رسانی: ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
بازدید: ۱۰۸۲
تعداد نظرات: ۸
   (۵ امتیاز دهنده)

به اشتراک بگذارید :

رابطه تبلیغات با ناخودآگاه

 

صد درصد خریدها از روی احساس (ناخودآگاه) هستند و بعد با منطق توجیه می شوند!!!! تبلیغات تلویزیون از این ساختار بهره می برند.

تبلیغات منطقی نیستند زیرا هدف آن‌ها ضمیر خودآگاه نیست. تلقین‌ها مستقیماً به ضمیر ناخودآگاهتان هدایت می‌شوند. بسیاری از محصولات یا اکثر آن‌هایی که شما می‌خرید مبتنی بر احساس هستند و احساس از ضمیر ناخودآگاه نشأت می‌گیرد. حالا شما درک می‌کنید که چرا برخی از تبلیغ‌کنندگان چنین تبلیغات احمقانه‌ای دارند، مانند غول‌های سبز خوشحال و اندام‌های داخلی بدن کارتونی. آن‌ها تلقین‌هایی را در ضمیر ناخودآگاه شما جای می‌دهند، نه ضمیر خودآگاه شما. آیا منطقی است که سیگار بکشیم تنها به این خاطر که یک گاوچران قوی هیکل این‌کار را انجام می‌دهد؟ آیا منطقی است که یک کفش ورزشی خاص بپوشیم زیرا نام مایکل جردن روی آن است؟ آیا منطقی است که از عطر خاصی استفاده کنیم به دلیل آنکه خنک است؟ آیا تا به حال به تبلیغات تلویزیونی نگاه کرده و به خودتان گفته‌اید که "این چقدر احمقانه است؟" این ممکن است برای ضمیر خودآگاه شما احمقانه باشد اما ضمیر خودآگاه هدف این تبلیغات نیست.

وقتی در حالت آلفا هستید، تلقین‌ها خیلی خیلی راحت‌تر پذیرفته می‌شوند. سال‌ها قبل، پاکارد وانس در کتابش به نام «متقاعدکننده‌های پنهان» نوشت: خریداران مخصوصاً آقایان، در فروشگاه‌های مواد غذایی در حالت آلفا در راهروها قدم می‌زنند و در حالت آلفا آن‌ها مستعد خرید ناگهانی هستند. محققان دریافته‌اند که افرادی که تلویزیون نگاه می‌کنند در حالت آلفا هستند. تلویزیون یک هیپنوتیزم کننده‌ی بسیار مؤثر است. تلویزیون شما را به حالت آلفا می‌برد و در آنجا نگه‌می‌دارد. بیشتر افراد تنها می‌خواهد بعد از یک روز طولانی کاری یا مدرسه، رهایی پیدا کنند، آرام شوند و ذهن‌هایشان (ضمیر خودآگاه) را خاموش کنند. آن‌ها چه کار می‌کنند؟ تلویزیون تماشا می‌کنند. به علاوه، آن‌ها اغلب برنامه‌های تلویزیونی احساسی یا بی‌اندیشه را نگاه می‌کنند. این یک زمان بسیار مؤثر برای تبلیغ کنندگان است تا تلقین‌هایی را در ضمیر ناخودآگاه شما جای بدهند.


شما فکر می‌کنید که آگهی‌های بازرگانی احمقانه هستند، از آن‌ها نفرت دارید و هیچ توجهی به آن‌ها نمی‌کنید. ضمیر خودآگاه شما ممکن است از آگهی‌های بازرگانی چشم پوشی کند اما ضمیر ناخودآگاه شما که همواره هوشیار است، از آن‌ها چشم پوشی نمی‌کند. وقتی ضمیرخودآگاه شما خسته است یا متوجه نیست، احتمال بیشتری وجود دارد که تلقین در ضمیر ناخودآگاه شما جای گیرد. تلویزیون یک روش عالی برای جای دادن تلقین‌ها در میلیون‌ها انسان بی خبر است. این آنقدر خوب است که فروشندگان میلیاردها دلار برای انجام آن خرج می‌کنند.

تبلیغات تلویزیونی بیشتر از احساس استفاده می‌کنند تا منطق. بسیاری از تبلیغات از ترس به عنوان محرک استفاده می‌کنند. تصویر کودکی که درون یک تیوپ لاستیکی نشسته است یا مادری که در یک طوفان در حال رانندگی است و کودکی که در کنارش نشسته است، را در نظر بگیرید. این تبلیغات از ترس یک حادثه‌ی احتمالی استفاده می‌کنند تا شما را ترغیب کنند که لاستیک جدیدشان را خریداری کنید. "مو طلایی‌ها جذابیت بیشتری دارند". این ترس از دست دادن کسی در صورت نداشتن موهای طلایی، را پرورش می‌دهد. اگر محصول شان را خریداری نکنید، شما ممکن است جذاب نباشید، در امان نباشید، دوستی نداشته باشید و غیره.


تبلیغات تلویزیونی اغلب در اوج لحظات احساسی در میان برنامه‌های تلویزیونی گنجانده می‌شوند. برای مثال درست قبل از این‌که یک شاهد غافلگیر کننده در شرف وارد شدن به صحنه‌ی دادگاه است، نمایش برای یک آگهی بازرگانی متوقف می‌شود. چه تصادفی، یک آگهی بازرگانی درست وقتی شما بیشتر از همیشه مستعد پذیرش تلقین هستید.

 

ترجمه : بخشی ازکتاب « ضمیرناخودآگاه چگونه کار می کند؟ »

مترجم : بهاره کریمخانی

در انتظار ادامه این نوشته هستم

16 نفر در انتظار ادامه این نوشته هستند

مطالب مرتبط

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
فاطمه قمری:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۱۰/۲۲

دقیقا همین طوره
من در دانشگاه ارتباطات و تبلیغات درس میدادم
وهمیشه به داشجوهام می گفتم که بیش از دو ساعت تلویزیون
نگاه کردن در روز انسان رو احمق می کنه . تلویزیون جعبه احمق هاست.
من 11 سال هست که تلویزیون نگاه نمی کنم.
و این بهترین تصمیم زندگیم بود
تو خونه ما تلویزیون بیشتر یه چیز دکوری هست تا یک وسیله مصرفی
شااااااااد باشید.پاسخ

dibanaz h:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۹

واقعا عالیهپاسخ

نگار صالحی:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۵/۲۷

سلام،خوب بود.پاسخ

مهدی صالحی:
illegal0 downvote0 | 0upvote
۱۳۹۴/۰۵/۱۸

ممنون عالی بود چنین مقاله ای مطالعه نکرده بود خیلی جالب بود سپاسگذارمپاسخ

فرشاد مرادی
فرشاد مرادی:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۱۷

سلام، مطالب جالبی بود،خدا قوت و سپاسپاسخ

فرشته عسکری راد:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۵/۱۷

چقدر جالب
ممنون، عالی بود.پاسخ

فهیمه دایی جعفری:
illegal0 downvote0 | 1upvote
۱۳۹۴/۰۵/۱۷

با سلام و تشکر از مقاله عالی تون.........درسته......در پس هر تبلیغی سیاستی نهفته است.امیدوارم همه مردم اگاه شوند و به این جعبه احمق کمتر بها دهند........موفق باشیدپاسخ

رضا صداقت طلب
رضا صداقت طلب:
illegal0 downvote0 | 2upvote
۱۳۹۴/۰۵/۱۷

جالبه که همه چیز به همین راحتی حتی وقتی که عامداً می خواهی جلوش رو بگیری وارد ضمیر ناخودآگاه میشه، اما این جملات تاکیدی مثبت که از صبح تا شب با آگاهی هر چه تمامتر و رعایت اصولی که در روانشناسی موجود هستش، برای خودمون میگیم ، هیچ اثری نداره. واله من یکی که تو رمز و راز این ضمیر ناخودآگاه موندم.!!!؟؟؟پاسخ

هیئت مدیره
هیئت مدیره پاسخ داده:
illegal0 downvote0 | 4upvote
۱۳۹۴/۰۵/۱۷

وقتی از بیداری صبح تا شب هنگام خواب حداقل 3000 پیام غیرمثبت به یک شخص وارد می شود به عبارتی در معرض اینهمه پیام غیرمثبت است قطعا یکی دوبار گفتن جمله تاکیدی مثبت کجای کار خواهد بود ؟؟؟؟ پاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار این سایت مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید